Close
Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej.
Imieniny:
Damiana, Romana, Romany

25. Opłatek Sybiracki w Jerzmankach

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
Napisano dnia: 2018-12-19 10:57:02

Związek Sybiraków obchodzi w bieżącym roku 90-lecie swego istnienia. Dla Zgorzeleckich Sybiraków to także 30-lecie powstania Ich Koła oraz 25. jubileuszowe spotkanie opłatkowe.

Wszystkie te rocznice ważne dla Sybiraków są też ważne dla naszej szkoły, dumnie noszącej imię Sybiraków. Dlatego w tym roku staraliśmy się jeszcze bardziej podkreślić jak cenna jest dla nas Przyjaźń Sybiraków i stały kontakt z Nimi.

Tegoroczny Opłatek miał swoją piękną, świąteczną oprawę, czyli jasełka
w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Jerzmankach. Autorkami spektaklu były panie Ewa Mazur i Maria Matyjasik, scenografią zajęła się pani Barbara Andrzejak, pan Karol Antonowicz i pan Adam Turczyn. A kostiumami pani Danuta Soboń. Oprawą muzyczną zajęła się tradycyjnie pani Dyrektor Renata Mikołajów wspomagana przez Wiktorię Kotrocios i dziewczęcy chór uczennic naszej szkoły. Kanwą jasełek była opowieść Matki Bożej wspominającej swoją młodość, zwiastowanie, narodzenie i wychowywanie Syna Bożego. Widzowie mogli przenieść się w czasie o 20 wieków wstecz, tak wiernie
i autentycznie oglądało i słuchało się całego przedstawienia. Podkreślali to w późniejszych rozmowach zgromadzeni goście.

Po jasełkach tradycyjnie rozpoczęła się część oficjalna uroczystości: wysłuchaliśmy hymnu sybirackiego. Minutą ciszy uczciliśmy zmarłych w mijającym roku Sybiraków. Następnie Sybiracy w szczególny sposób podziękowali pani Jolancie Mandau wręczając Jej medal 90 Lat Związku Sybiraków, co obdarowana przyjęła z wielkim wzruszeniem. Następnie zebrani obejrzeli prezentację podsumowującą 30-letnią działalność Koła Sybiraków w Zgorzelcu. Nie ukrywamy, że w ostatnim dziesięcioleciu większość zadań wykonujemy wspólnie inicjując, współpracując i uczestnicząc w uroczystościach rocznicowych, a także ważnych dla obu stron wydarzeniach i świętach.

Nieodzownym elementem wigilii jest wspólna modlitwa, w tym roku poprowadzona przez księdza dziekana Jana Kułynę. Fragmenty Pisma Świętego  o Narodzeniu Jezusa odczytał ksiądz Maciej Wesołowski.

Następnie Sybiracy przyjęli życzenia od zaproszonych przedstawicieli władz samorządowych – Starosty Zgorzeleckiego Artura Bielińskiego, Burmistrza Zgorzelca Rafała Gronicza, Wójta Gminy Zgorzelec Piotra Machaja oraz Wójta Gminy Sulików Roberta Starzyńskiego, a także Dyrektor ZOZ w Zgorzelcu pani Zofii Barczyk. Goście składali na ręce prezesa Mieczysława Starykowa wiele prezentów, wśród nich pan Marek Wolanin przekazał publikację wydaną przy wsparciu Gminy Zgorzelec z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Znalazły się tam życiorysy wielu obecnych na sali Sybiraków oraz tych niestety już nieżyjących. Książka jest pracą zbiorową kolejnych pokoleń Gimnazjalistów z Jerzmanek pod redakcją
p. Katarzyny Brauza. Można ją zdobyć odwiedzając Urząd Gminy w Zgorzelcu.

Naturalnie ostatnim i najbardziej radosnym momentem całej uroczystości był moment dzielenia się opłatkiem. Czekają na to wszyscy obecni na Sali Sybiracy wspominając czas zesłania i radość z powrotu do Ojczyzny, choć nie były to łatwe powroty.

Tradycyjnie żegnaliśmy się obietnicą spotkania za rok, licząc że obecni na sali Sybiracy i Ich goście dopiszą w komplecie.

Źródło Katarzyna Brauza / Szkoła Podstawowa im. Sybiraków w Jerzmankach

Komentarze:
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz